GÜÇ BAŞAR GÜLLE

GÜÇ BAŞAR GÜLLE

Osmanlı - Türk müziği, jazz ve klasik batı müziği hakkındaki birikimini çeşitli projelerinde ortaya koyan Güç Başar Gülle, yenilikçi ve kendi özgü müzik diliyle sanat otoritelerinin ve müzik severlerin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Müzik kritikleri tarafından basit bir Osmanlı müziği-jazz sentezi olmanın ötesine geçtiği ifade edilen ilk albümü “İlk Renk” 2010 yılında yayımlandı. Sanatçının Osmanlı - Türk müziği kavramlarını temel alarak, bugüne ait bir anlayışla işlediği albümde, kendisine Volkan Hürsever (kontrbas) ve Türker Çolak (vurmalılar) eşlik etti. Dünya çapında büyük ilgi gören albüm başta A.B.D., İrlanda, Brezilya ve Avustralya olmak üzere pek çok ülkede radyolarda seslendirildi. (https://www.youtube.com/watch?v=88YTVlMXgl0) “İlk Renk” den farklı bir müzik anlayışı ortaya koyan ikinci albümü “Bensiz” (Güç Başar Gülle – gitar, Volkan Hürsever - kontrbas) 2013 yılında yayınlandı. (https://www.youtube.com/watch?v=7KfQXt6fIeI)

Güç Başar Gülle Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’ndeki lisans eğitiminin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Konservatuarı’nda başladığı yüksek lisans programından 2004 senesinde mezun oldu. 2004 yılında girdiği Berklee Müzik Okulu’ndaki dört senelik Caz Kompozisyon Bölümü’nden iki senede mezun oldu.. Boston’da yaşadığı dönem içerisinde Harvard Üniversitesi’nde kendi eserlerini de içeren bir klasik gitar resitali verdi. U.C.LA, George Washington University, M.I.T., Rice University gibi Amerika’nın birçok üniversitesinde gerçekleştirilen konserlerde gitarist ve udi olarak çeşitli gruplarla birlikte yer aldı. Berklee Müzik Okulu’nda Osmanlı-Türk Müziği üzerine workshop düzenledi. Leo Blanco, Bruno Raberg, David Fiuczynski, gibi önemli caz müzisyenleriyle çeşitli projelerde aynı sahneyi paylaştı.

2007 - 2009 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde (MIAM) Çağdaş Klasik Batı Müziği Kompozisyon alanında yüksek lisans çalışmalarını tamamladı. 2008 yılı kasım ayında Londra’ da Michael Ellison’ un yazmış olduğu “Türk Müziği Enstrümanları ve Çello için Konçerto” eserinin BBC Senfoni Orkestrası tarafından ilk seslendirilişinde Türk müziği enstrümanlarının yönetimini üstlendi ve Osmanlı-Türk müziği ritm anlayışı üzerine, BBC senfoni üyeleri için seminer düzenledi.

“Canada Council for the Arts”ın desteğiyle kendisiyle Türk müziği çalışan Andrew Downing ile ortak çalışmalarını sergiledikleri “Anahtar” projesi CD olarak olarak Kanada”da yayımlanmıştır. Araştırmacı olarak da önemli çalışmalarda bulunan Gülle, 2013 yılında Toronto Üniversitesi tarafından Kanada’nın birçok önemli müzik merkezinde Osmanlı – Türk Müziği ile ilgili seminerler vermek üzere davet edilmiştir.

Sanatçı 2013 yılında, ECM projesi olan “Journey to Anatolia” adlı albümde çalarak, bu önemli plak şirketinde yer alan ilk Türk ud sanatçısı olmuştur. (https://www.youtube.com/watch?v=fS8qBbImZhQ). Proje kapsamında ünlü şef Andrea Molino ile çalışmış ve Dresden, Stuttgart ve Berlin’in önemli konser salonlarındaki konserlerde yer almıştır. 2015 yılında 22. İstanbul Caz Festivalinde New York’un önemli caz müzisyenlerinden Amir ElSaffar ile İlk Renk ve BenSiz projelerinde yer alan eserleri seslendirdi. (https://www.youtube.com/watch?v=ygBZNUnudak)